SON DAKİKA

HABERTEK.COM

Bayır: “Kudüs Filistin’in başkentidir”

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) ERZURUM BAŞKANI TANER BAYIR, ABD’NİN KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ KABUL ETMESİNE İLİŞKİN YAPTIĞI AÇIKLAMADA, “FİLİSTİN MESELESİ, YALNIZCA MÜSLÜMANLARI İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL, İNSANLIK TARİHİNE KARA LEKE OLARAK YERLEŞEN BİR ZULÜMDÜR.” DEDİ.

Bayır: “Kudüs Filistin’in başkentidir”
07 Aralık 2017 16:40 - İHA

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Başkanı Taner Bayır, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür.” dedi.

Kudüs’ün Osmanlı himayesinden çıktığı günden itibaren Batı’nın politik manevralarına sahne olduğunu hatırlatan Başkan Taner Bayır, “Bu manevraların sonuncusu, ABD eliyle Kudüs’ün İsrail’in Başkenti ilan edilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşgalin 100.yılına denk gelen bu hamle, Ortadoğu’nun kaderi olarak sunulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Bayır, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin kabul edilemez bir durum olduğuna dikkat çekerek, “Filistinli kardeşlerimizin bugün, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, İsrail’e böyle bir koz verilmesinin hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamayacağını vurguladı. Birleşmiş Milletler kararlarına bakıldığında 1947’den bu yana, Kudüs’ün İsrail tarafından işgal ve ilhak edilmesinin kabul edilmediğini söyleyen Bayır, “İsrail, 1980 yılında Kudüs’ü ilhak kararı almıştır. Buna karşılık, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 20 Ağustos 1980 tarihli ve 478 sayılı kararla, İsrail’in Kudüs’ün karakterini, statüsünü değiştirecek tüm idari, yasal önlem ve faaliyetlerinin ve bu konuda kabul ettiği temel yasanın hükümsüz olduğunu ilan etmiştir.


BU BİR İNSANLIK MESELESİDİR

Uluslararası hukukun dahi hiçe sayıldığı Filistin meselesinde tarafını ortaya koyan ABD, tarihi boyunca İsrail’in emellerinden biri olan bu hamleyi gerçekleştirerek, insanlığa ve barış umuduna ağır bir darbe indirmiştir. Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür. Üç semavi dinin de kutsal mekânlarının yer aldığı peygamberler şehri Kudüs’e, İsrail ve ABD’nin hükmetme çabası, dünyanın bütün halklarına karşı yapılan bir haksızlıktır. Barış içinde ve bir arada yaşamayı savunan tüm ülkelerin, bunu söylemden öteye taşımalarının tam vaktidir. Kudüs’ün işgaline, tüm dünyanın tepki vermesi gerektiğini savunuyoruz. Bu bir insanlık meselesidir! Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti idealinden geri adım atılması söz konusu değildir. Tarih, hakkı olanı arayan ve zulüm gören Müslümanları da zalimleri de yazacaktır. Bu zulüm, gelecek nesillere kötü bir miras olarak kalacaktır.” dedi.

Bayır, sözlerini; “Biz Müslümanlar olarak, Müslüman iş insanları olarak var gücümüzle bu mezalimin karşısında durduk ve duracağız.” şeklinde tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER