SON DAKİKA

HABERTEK.COM

Rektörler Zeytin Dalı Harekatına destek için üniversitede

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİNDE ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DESTEK OLMAK VE DEĞERLENDİRMELER YAPMAK AMACIYLA İL PROTOKOLÜNÜN VE ÜNİVERSİTE REKTÖRLERİNİN KATILIMIYLA BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Rektörler Zeytin Dalı Harekatına destek için üniversitede
20 Şubat 2018 18:46 - İHA

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde Zeytin Dalı Harekatı’na destek olmak ve değerlendirmeler yapmak amacıyla il protokolünün ve üniversite rektörlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

2017 yılının Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddeleri uyarınca üniversite rektörlüğüne atanan rektörlerin katıldığı toplantı, üniversite uygulama otelinde basına açık şekilde gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Mehmet Tekinarslan, Milletvekili Hilmi Dülger, Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve eşi Şehri Karacoşkun, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş ve eşi Ayla Durmuş, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Kilis Baro Başkanı Av. H. Muammer Fazlıağaoğlu, İl Jandarma Komutanı Hakan Başaklıgil, İl Emniyet Müdürü Günter Şenses, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu ile Prof. Dr. İbrahim Halil Seyrek ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Muazzez Harunoğulları katıldı.


Üniversite tanıtım sinevizyonunun gösteriminin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun konuşmasında, “Rektörlük görevine birlikte atandığımız çok saygıdeğer rektör arkadaşlarımızla değerlendirmeler yapmak üzere yılda en az bir kere bir araya gelme kararı almıştık. İlkini Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde gerçekleştireceğimiz toplantıyı, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Murat Türk, Kilis’te yapma düşüncelerini bizlere ilettiler. Biz de memnuniyetle ev sahipliği yapabileceğimizi ifade ederek toplantımızı üniversitemizde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu vesile ile her birinize hoş geldiniz diyorum. Türkiye’nin en huzurlu, en sessiz şehirlerden biri olan Kilis, son 6 yıldır yaşanan süreçte hem ülke hem dünya basınında daha çok gündemde olan bir şehir durumuna gelmiştir. Kilis halkı ve ilimizin tüm kurumlarıyla dimdik, onurlu bir şekilde ayaktayız. Bu şehirde yönetici olmak beraberinde daha fazla sorumluluk getiriyor. Milletin birlik ve bütünlüğü, devletin bekası için Kilis olarak bize daha çok şey düşüyorsa bunu göğüslemeye hazırız ve görevimizi hakkıyla yerine getirmeye devam edeceğiz. Programımızın akışı içerisinde açılış oturumumuzdan sonra ikinci bir oturum yapacağız. Rektörlerimizle ortak basın bildirisiyle Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili basın açıklamamız olacaktır.” dedi. Belediye Başkanı Av. Hasan Kara yaptığı konuşmada “Kilis’i tarif etmemiz gerekirse umudun ve barışın şehridir. Zeytin Dalı Operasyonu dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza ve askerlerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Kilis halkı olarak bizler de askerimizle bütünleşme içerisindeyiz. Halkımız gündelik hayatına korkusuzca devam ediyor. Buraya gelerek bizlere destek olan tüm rektörlerimize hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. Kilis Milletvekili Hilmi Dülger, “Bizlere bu bayrağı indirmeme, ezanımızı susturmama mesuliyeti verilmiş, biz de şerefle bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz sınırlarımızı korumaya çalışıyoruz, kimsenin toprağında gözümüz yok, amacımız bize sığınan 3 milyon Suriyeli kardeşimizin tekrar topraklarına dönebilmelerini sağlamaktır” şeklinde konuştu. Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, “Zeytin Dalı Harekatı nefsi müdafaa ve milli savunma gereğinden ortaya çıkmıştır. Halkın güvenliği, huzurun temini için devletimizin görevlerinden biridir. Bu mücadeleden başarı ve zaferle çıkacağız” dedi.

Toplantının açılış oturumu, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ün Kilis’i ve yürütülen Zeytin Dalı Harekatını desteklediklerini bildirdikleri kısa konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Toplantının ikinci oturumu Üniversitemiz Senato Salonu’nda Rektör Karacoşkun’un başkanlığında konuk üniversite rektörlerinin katılımıyla devam etti. Burada gerçekleştirilen toplantıda Zeytin Dalı Harekatına destek amaçlı bir basın bildirisi yayınlandı. Toplantı, konuk rektörlerin üniversite şeref defterini imzalamalarının ardından sona erdi.

Konuk rektörler ayrıca Öncüpınar Konteyner Kent, üniversitemiz Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezini, roket saldırısında 2 vatandaşımızın şehit olduğu tarihi Çalık Cami, Salih Efendi Sokağı, Çatom Konağı ve Belediye Başkanı Hasan Kara’nın konuk rektörleri ağırladığı Belediye Konağı’nı ziyaret etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER